اولین جلسه هماهنگی بخش های علمی و اجرایی سومین کنگره بین الملی امام علی پژوهی(ع )


اولین جلسه هماهنگی بخش های علمی و اجرایی سومین کنگره بین الملی امام علی پژوهی(ع )


 
اولین جلسه هماهنگی بخش های علمی و اجرایی سومین کنگره بین الملی امام علی پژوهی(ع ) روز شنبه 16 شهریور ماه 1398 در دفتر ریاست پژوهشگاه برگزار شد.
دکتر حسینعلی قبادی، رئیس کنگره در ابتدای جلسه ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبد الله الحسین (ع) و قدردانی از همکاری اعضای مرکز تحقیقات امام علی (ع) گفت: تبدیل چنین همایش‌هایی به یک رخداد، کاری بسیار مهم است و راه‌های انجام این اقدام فراهم شده است و ما باید بیش از این، بر روی جنبه‌های انسانی و جهانی امام‌علی (ع) تمرکز کنیم. اگر قرار است یک آکادمی وارد این موضوع شود باید فلسفه ورود آن بیان شود و به جنبه‌های انسانی و جهانی آن توجه شود.
دکتر قبادی با اشاره به اینکه جشنواره امام علی (ع) پژوهی به یک رخداد علمی و عینی در قالب کنگره تبدیل شده است، توجه به ابعاد انسانی و جهانی امام علی (ع) در روند سیاستگذاری و خروجی‌های علمی این کنگره را خواستار شد و گفت: امسال هم مباحثی مانند پدیده صلح در اندیشه و سیره امام علی (ع) و عظمت آینده نگرانه انسانی به امام علی (ع) و آثار جاودانه آن امام همام مورد توجه است. و همان‌گونه که امام علی (ع) در نهج البلاغه دعوت کرده است که قرآن را به نطق در بیاوریم؛ ما هم باید کاری کنیم امام علی (ع) با ما حرف بزند؛ اما چگونه؟
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی تأکید کرد: با کشف و تحلیل مسائل و چالش های امروز و عرضه آن به نهج البلاغه و دیگر آثار و معارف امام علی (ع) می‌توانیم پاسخ هایمان را پیدا کنیم که امیدوارم در سومین کنگره بین الملی امام علی پژوهی(ع) تا حدود زیادی بر اساس این اهداف گام برداریم.
در ادامه ای جلسه، دکتر سید سجاد علم الهدی، دبیر علمی کنگره و رئیس مرکز تحقیقات امام علی (ع)، به سه ویژگی مهم سومین کنگره امام علی (ع) پرداخت و گفت: اولین ویژگی آن است که محتوا و محورهای علمی و اجرایی کنگره ذیل نام مقدس امام علی (ع) قرار دارد. دوم، بالاتر از انتظار بودن سطح مشارکت علمی دانشمندان و پژوهشگران در تولید آثار علمی و جدید است. وی در بیان سومین ویژگی کنگره به مشارکت گسترده پژوهشگران خارجی از حدود بیست کشور جهان اشاره کرد و این امر را نشانه آن دانست که یک کنگره بین المللی به معنای واقعی آن درحال برگزاری است .
پس از آن، محمدعلی معتضدیان، دبیر اجرایی کنگره گزارشی از روند امور کنگره ارائه کرد که شامل اشاره به تشکیل سه جلسه شورای سیاستگذاری، پنج جلسه کمیته علمی و آغاز فرایند فراخوان آثار با طراحی پوستر سه زبانه کنگره می شد . وی همچنین به توضیح فرایند ثبت نام، دریافت آثار، ارسال آثار برای داوری و تلاش ها برای ارسال پوسترها بر اساس ظرفیت های خوب روابط عمومی، بانک اطلاعاتی امام علی (ع) پژوهان ، جامعه المصطفی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اشاره کرد و همچنین بهره جویی از امکانات و همکاری موثر بخش اداری و پشتیبانی و دبیرخانه پژوهشگاه برای ارسال فیزیکی پوستر فراخوان به 150 نهاد، مرکز، دانشگاه و سازمان های داخلی و بین المللی از دیگر موضوعاتی بود که وی به آن اشار کرد.
وی همچنین همکاری خوب بخش های مختلف علمی و اجرایی کنگره را موجب مشارکت فراگیر اندیشمندان، پژوهشگران و اعضای هیات علمی 25 دانشگاه داخلی و 12 دانشگاه خارجی برشمرد.
لازم به ذکر است این نشست با حضور دکتر حسینعلی قبادی رییس پژوهشگاه و رییس کنگره، دکتر سیدسجاد علم الهدی، رئیس مرکز تحقیقات امام علی (ع) و دبیر علمی کنگره، محمدعلی معتضدیان، معاون اجرایی مرکز و دبیر اجرایی کنگره، جواد صالحی، مدیر مرکز فناوری پژوهشگاه و کنگره، شاهپور نیکبخت شیبانی مدیر اداری و پشتیبانی پژوهشگاه و کنگره، حسین صالحی، مدیر کمیته مالی کنگره، علی دلشاد، رئیس امور دیتای کنگره، محسن آقامحمد، معاون حفاظت فیزیکی کنگره، محمد افضلی، رئیس امور خدمات کنگره و دکتر حوریه احدی رئیس امور اطلاع رسانی و تبلیغات کنگره، دکتر مریم هاشمی، مدیر کمیته پالایش و دسته بندی آثار پژوهشی کنگره، مژگان کوشا، رئیس امور هماهنگی کنگره، بهناز عبادی، رئیس امور سامانه و ثبت نام کنگره، اعظم صدیق، رئیس امور دبیرخانه کنگره، اعظم صادقیان، مسئول امور هنری کنگره، الهام سروندی، مسئول امور بین الملل کنگره، فاطمه آقاجانی، مسئول امور نشریات کنگره تشکیل شد.


 
   1398/6/17 09:53

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )